O Merkurovi: informace, pravda a lež

Vážení přátelé, také jste si toho všimli? Merkur, symbol komunikace, spojování, síťování, propojování a koordinace, nám značně hapruje… Slovo je zneužíváno, ztrácí váhu, říkáte A, váš bližní slyší B, …“mimoúrovňová komunikace“, jak jsme se učili v kulturologii. Téma zatím naciťuji, aktuálně nám Merkur přešel ze znamení Střelce do Kozoroha.

Jsem Blíženka a informace miluji.Zvídavost, zkoumání a studium všeho možného jsou od mala mojí vášní.A nemám ráda paušalizující odsudky, házející rozmanitost našeho světa a jeho vidění a vnímání do jednoho pytle. „Jedné pravdy“ jsme si užili dost, nejprve v křesťanství, potom v pozitivistické vědě, pak v nacismu a komunismu… Avšak teď je hit jiný: rozbít důvěru lidí, že existuje Pravda a že informace mohou být kvalitní a spolehlivé. Vytvořit dojem, že „všichni lžou a média nejvíc“, „všichni jsou někým placeni“ a „chudák obyčejný člověk ZASE nic neví“. (Dost zvláštní kategorie, ten „obyčejný člověk“. Každý člověk je obyčejně neobyčejný a má svobodnou volbu nenechat se manipulovat.) Nedávno jsem v diskusi k tematice imigrantů bránila informace, kvalitní akademický výzkum a spolehlivá, solidní média, přestože sama jsem odchovaná feministickou teologií a vím velmi dobře, že objektivní pravda není možná a vše filtrujeme skrze své subjektivní vnímání.Věřím ale, že se vzděláním, bystrostí, selskou psychologií, kontaktem s hmotnou realitou a trochou námahy rozlišování a tříbení (Panna a její starý vládce Merkur!) každý může najít kvalitní zdroj informací, ať na webu či v tisku, česky či v cizím jazyce. Nebo na cestách, v rozhovorech, ve hvězdách…

Níže publikuji jako první příspěvek k tématu překlad vcelku výmluvného článku skvělé historičky a novinářky Anne Applebaum „Mark Zuckerberg by měl utratit 45 miliard dolarů na nápravu škod, které Facebook napáchal demokraciím“.

Výkonný šéf Facebooku Mark Zuckerberg oznámil, že chce odevzdat 45 miliard dolarů. Jsem si jistá, že potřebuje poradit, jak je utratit. Zde je moje rada: měl by je použít na odstranění obrovských škod způsobených Facebookem a dalšími formami sociálních médií demokratické debatě a civilizované diskusi na celém světě.

Slabé demokracie jsou vůči prokletí Facebooku nejzranitelnější. Nedávno jsem byla na shromáždění expertů pracujících v zemích, v nichž nedávno proběhl konflikt. Všichni přítomní se shodli, že rekonstrukce státu – jakéhokoliv, ať je to Libye nebo Východní Timor – vyžaduje ustavení rámce pro národní debatu. Vůdci konfliktu by se alespoň měli dohadovat na téma, proč válka skončila, proč se rozhodli zastavit boj a co se stane dál. Poté by měli svoje dohody přednést svým následovníkům. Avšak pokud to není možné – protože mainstreamová média neexistují, protože Facebook nabízí zmatené a konfliktní verze pravdy, protože nikdo nevěří tomu, co čte – potom je i mír nemožný.

Chudé demokracie jsou stejně tak zranitelné. V zemích ( a je jich více, než si myslíme), kde solidní, fakta ověřující nezávislá média nefungují – protože jsou příliš nákladná, protože internet zničil trh s reklamou, protože neliberální vlády na média tlačí – možnost civilizované diskuse také mizí. Jestliže se objeví různé verze pravdy v různých verzích on-line, jestliže se nikdo nemůže shodnout na tom, co se skutečně včera stalo, jestliže falešné, manipulované a lživé zprávy na webech spravují a zaštiťují davy internetových trollů, potom konspirační teorie, ať už z pravice nebo z levice, budou mít brzy stejnou váhu jako realita. Politici, kteří lžou, budou mít podporu klaky fanoušků.

Bohaté demokracie si neuvědomují, že se to rychle může stát i jejich problémem. Kdykoliv jsem popisovala mizení faktů a růst internetových fantazií v Londýně či Washingtonu, slyšela jsem obvykle domýšlivou odpověď: Je to hrozné pro všechny ty lidi Tunisu či Slovenska, ale „to se tady nemůže stát.“ Jenže se to může stát a děje se to: Donald Trump prohlásil, že se „tisíce“ muslimů v New Jersey radovaly z pádu Dvojčat. A tisíce komentátorů (skutečných!) a blogerů pospíchalo, aby ho bránilo na Facebooku a jinde. Nevadí, že se to nikdy nestalo: nyní je možné žít ve virtuální realitě, kde Trumpovy lži jsou vyhlášeny skrytou pravdou, kterou údajně mají mainstreamová média zatajit masám.

Ti, kteří nežijí v Trumpově světě, mohou samozřejmě najít alternativy. Ali Amin, teenager z Virginie, byl tak uchvácen světem virtuálního džihádu, že se nechal „pohltit do virtuálního boje a odpojil se od všeho, co je skutečné“. Skončil s jedenáctiletým trestem ve vězení za poskytování materiální podpory teroristické skupině. Nicméně tento druh zkušenosti není vyhrazen pouze džihádistům. Kdokoli, kdo tráví čas v mnoha alternativních světech přístupných skrze Twitter nebo Facebook, může být uchvácen stejně – falešnými informacemi, v mnoha formách, v mnoha jazycích, každý den. Prostě jen následuj ty správné twitterové účty a dostaneš se na odkazy falešných webů a pochybných organizací, vyrábějících vymyšlené statistiky. Najdeš přátele, kteří také věří vymyšleným statistikám. Když si to budeš přát, můžeš i nadále žít v bublině naprosto oddělené od jakékoliv skutečné reality – kromě té stvořené krajně pravicovými blogery, levicovými anarchisty nebo kremelskými odborníky na překrucování. Všichni jsou skvělí ve vývoji tohoto druhu náhradní reality.

Mnoho z těch, kdo obsah vymýšlí, má konkrétní politické cíle, jako například zvolení Trumpa nebo nábor dobrovolníků pro Islámský stát. Avšak ve vzdálenější perspektivě je dopad dezinformací mnohem silnější: vytváří cynismus a apatii. V podstatě to znamená, že nikdo ničemu nevěří. Lidé už se nevzrušují kvůli Trumpovým lžím nebo lžím Vladimíra Putina nebo lžím Islámského státu – protože beztak nevěří ničemu, co čtou. Je zde tolik informačního smetí, že je nemožné rozeznat pravdu.

Nikdo ještě neví, co s touto zásadní změnou udělat, protože pouze málo lidí vůbec přijalo, že se děje, a rozumí, jak funguje. Takže se otevírá široký prostor pro Zuckerberga, aby pomohl novinářům, akademikům, aktivistům a politikům najít cestu, jak přivést realitu zpátky do veřejné debaty. Možná potřebujeme studia „mediální vzdělanosti“ na školách, možná potřebujeme nezávislé „ukazatele přesnosti“ (accuracy indexes), které by ohodnotily webové stránky, možná potřebujeme pracovat na porozumění psychologie/psychiky konspiračních teoretiků. Ještě nevíme, co bude fungovat, ale je čas začít se s tím vypořádávat. A je to otázka za 45 miliard dolarů.

ZDROJ: https://www.washingtonpost.com/opinions/mark-zuckerberg-could-spend-45-billion-on-undoing-facebooks-damage/2015/12/10/4b7d1ba0-9e91-11e5-a3c5-c77f2cc5a43c_story.html

OBRÁZEK: Fraktál. Čistá informace. Jen ji umět přečíst… nejen mentálně, ale všemi smysly, všemi těly, celou bytostí.

ZVU NA BESEDU S BEZPEČNOSTNÍ ANALYTIČKOU PRAGUE SECURITY STUDIES INSTITUTE ING. IVANOU SMOLEŇOVOU „STARONOVÉ NEBEZPEČÍ: RUSKÁ PROPAGANDA A KONSPIRAČNÍ TEORIE“. Koná se ve čtvrtek 14.ledna 2016 v 18 hodin v Židovské 100 (bývalá židovská škola), Jičín.

Texty zveřejněné na webu www.oheladom.cz jsou autorskými texty a překlady PhDr. Terezie Dubinové. Bez vědomí autorky a jejího psaného svolení je nelze kopírovat a přebírat na svůj web. Sdílení na FB s plným odkazem je v pořádku. Pokud  chcete texty publikovat na svém webu, dejte autorce na vědomí na mailové adrese terezie.dubinova@oheladom.cz . Děkuji.

Pokud se vám tento obsah líbí, můžete ho sdílet se svými přáteli

One Reply to “O Merkurovi: informace, pravda a lež”

  1. Děkuji za článek. Přispívá významě do mé osobní vnitřní diskuse, do jaké míry jsou tolik propagovaná sociální media opravdu v současném světě „nezbytná“. Do jaké míry se vůbec „nechat informovat“ a jak se zorientovat…

Napsat komentář