Židovská mystika kabala

Datum a čas konání20.02.2024   18:00 - 21:00 hod
Místo konáníKulturní centrum VINCENT
Kategorie

Srdečně zveme na večer věnovaný židovské mystice  – kabale – nad tématy staronové moudrosti, která si odedávna klade otázky o původu a smyslu bytí, aniž nabízí černobílé odpovědi. Jak vznikl svět? Jaký je vztah člověka a Božství? Jaké jsou naše životní úkoly? Co je zlo? Jakou roli hraje Had? Proč mají písmena a slova moc a sílu? Jaký je mystický význam sexuality? Proč jsou důležité mýty a jak s nimi máme spolupracovat?

Tématem nás provede Mgr. Terezie Dubinová, PhD., hebraistka a kulturoložka, autorka knih mj. Ženy v Bibli, ženy dnes, Jak učit o holokaustu, Kořeny ženské spirituality či Jak napravovat svět: Rozhovory s inspirativními Izraelci (více na www.oheladom.cz), která pro bližší informaci o semináři odpověděla na několik otázek:

 

  • Jak rozumět pojmu mystika?

Mystika je schopnost nahlédnout hlubší, očím na první pohled skryté vrstvy naší reality, a zároveň schopnost velmi osobního prožitku setkávání s Božstvím. Pravá mystika není odvrácením od světa, ale naopak způsobem, jak se člověk stává skutečně schopným věcem kolem sebe rozumět a se světem zacházet s vnitřním přijetím a moudrostí.

  • Mystika je součástí všech náboženství. Co je jedinečné na té židovské?

Jedná se zejména o práci s písmem, texty, slovy a řečí jako „živou energií“, „živými entitami“, které mají svoji vlastní svébytnou existenci. Odtud velké nadání Židů pro slovo, psaní, jazyky.

  • Čím může židovská mystika inspirovat v současnosti?

Na prvním místě je to CELISTVOST –  celistvé pojetí naší reality. Kabala a židovství neštěpí Božství, a tedy ani naši realitu, na „dobrou“ a „špatnou“, které by se navzájem vylučovaly. Nemá přístup „buď, a nebo“. Raději volí hlubší ponor do dalších a dalších vrstev. Na druhém místě je to živoucí moderní přístup spolupráce a spolutvorby člověka a toho, co nazýváme „Božství“, „Bůh“ či „Vyšší Moudrost“, ať už to pojmenováváme jakkoliv.

  • Má setkání smysl i pro ty, kteří nejsou židovského vyznání? 

Má smysl pro všechny, které zajímá autentická spiritualita, chtějí nahlédnout složitou patovou situaci současného světa neobvyklým úhlem pohledu a hledají inspiraci pro nová východiska uvnitř i vně sebe.

Cítíte-li se voláni, pište do konce ledna na eva.labusova @seznam.cz a rezervujte si místo – kapacita semináře je omezena. Vstupné 300 Kč.


mapa není k dispozici

Pokud se vám tento obsah líbí, můžete ho sdílet se svými přáteli

Napsat komentář