Filmové tipy

Filmy, které jsem viděla ve správnou chvíli

 • Piano … vášnivá láska dvou odlišných lidí … povzbuzení pro mne, že je to možné a není potřeba slov. Můj životní film.
 • Královna Margot … nádherná Isabelle Adjani zmítaná intrikami náboženských bojů o moc. Historie přiblížená skrze (patrně fiktivní) osud Margarety z Valois. Dotklo se mé romantické duše.
 • Král Artuš … verze s Clive Owenem a Keirou Knightley. Úžasná změna archetypu: Guinevra už nesedí doma a nečeká trpělivě, až Artuš laskavě dorazí z bojů, ale je piktskou kněžkou a odvážnou lučištnicí, která Artuše a jeho muže doprovází. Konečně!
 • Agora … podle skutečného osudu alexandrijské filosofky a matematičky Hypatie (4.století n.l.). Film, který zjitřil moje vzpomínky na minulé životy. Více v sekci „Přečtěte si“.
 • Předčítač … fascinující film o lásce a válečné vině. Jakou podobu hluboká láska může mít – třeba kazet s namluvenými knihami … Dodnes mne vzpomínka rozechvívá.
 • Nebezpečná krása … to, co mají ženy v kolektivní paměti a o čem by měly vědět, a co by si muži měli přiznat. Silné a léčivé.
 • Billy Elliot … jakou sílu má touha žít svůj sen navzdory předsudkům a jakou sílu má skutečná rodičovská láska. Nádherný film.
 • Láska nebeská … prostě klasika, když se chci dojmout a zasmát.
 • Černá labuť … Vpravdě židovský film … Kdo jiný si troufne tak otevřeně, hluboce a odvážně zobrazit naše nejhlubší temnoty? Darren Arronofsky, Natalia Portman, Mila Kunis (z hebr. „kohen“ – „kněz“), Winona Ryder (původně Horowitz). Pekelně a chladně sexy Vincent Cassel. Film o tom, co se Vám přihodí, když odmítáte poznat, přijmout a integrovat svoji temnou stránku. Výzva pro nás všechny v uranském roce, kdy se nevědomí zhmotňuje nezadržitelně rychle.
 • Na divoké vlně … původně jsem šla na mužného Gerarda Butlera a na moře a vyklubal se z toho silný a moudrý film o skutečné mužské síle … tváří v tvář živlu nejde o to ho pokořit, ale splynout s ním, přijmout jeho nepřemožitelnost, a tak zvítězit
 • Tajný život včel … pro ty ženy z nás, jejichž pouto s matkou není z nejsnadnějších … jak je krásné a léčivé společenství moudrých a laskavých žen … na barvě pleti nezáleží …
 • Rebelka … maskuje se to jako zábavná animovaná podívaná … opět vztah matky s dcerou … krásný film o skutečné dospělosti. Dcera i matka dozrají a stanou se jedna druhé partnerkou.
 • Zlatý kompas … Dakota Blue Richards jako nádherná, čistá a odvážná dívka s proměnlivou duší, „démonem“ … záhadný prach z vesmíru, mnohoúrovňová realita a sociální/genetické inženýrství jako zakázka totalitních vládců … podobnost s naší realitou čistě náhodná? Škoda, že další díly nebyly natočeny.
 • Hořící keř … (čtyřhodinová verze pro kina). Se starší dcerou jsme shlédly na jeden zátah, seděly jsme jako přibité. Všem, kdo blouzní o naší komunistické minulosti: byl to hnus, hnus a hnus, a jeho následky sklízíme dodnes v podobě zdecimované morálky. Ale i v té hnusné době byli stateční lidé, včetně takových, kteří přinesli oběť nejvyšší – vlastní život.
 • Gravitace … momentálně (prosinec 2013) moje nej. Pokaždé na konci pláču. Velké vyznání lásky naší Zemi, se vším těžkým osudem, který k životu na ní a s ní patří. Je to náš domov … kam až musíme jít (letět), abychom si to uvědomili a přijali to každou buňkou svého těla? A změnili své vědomí, své chování, z drancování Matky Země k milování Země Partnerky (Mother Earth – Lover Earth, děkuji, Natašo)?
 • Enderova hra … silný film o tom, jak jsou dospělí schopní zacházet s dětmi a dospívajícími … a jak je důležité, aby se dospívající vymanili a vykročili jiným směrem. Nepřítel totiž možná není tím, čím se jeví být v naší okoralé mysli. Viděla jsem díky mladší dceři, která miluje Asu Butterfielda, a nelituji.

Černá vdova…film libanonského režiséra žijícího ve Francii o izraelsko-palestinské vztahové realitě. Silný a vyvážený film o tom, jak je těžké – a asi nemožné – překonat kmenovou mentalitu (přitažlivou sílu první čakry) a jako jedinec se osvobodit. Hodně jsem při tom myslela na Romy, ač hlavní postavou je izraelský Arab.
Malá Miss Sunshine …Při závěrečné scéně jsem se zároveň smála i plakala. Krásný film o rodině a opravdové lásce v ní, nepřibarveno, nenavoněno. Abigajil Breslin, tehdy osmiletá, je k sežrání sladká.
Dressmaker (v Česku na DVD pod názvem „Švadlena“) – Další z neodolatelných rolí neodolatelné Kate Winslet. Nevíte, jestli se máte smát nebo brečet. Film o ženách a ženství – nutné vidět. (Více v článku na webu).
Interstellar – konečně jsem pochopila, co je to 5D realita… (Více v článku na webu).
Příchozí – Magie komunikace, tajemství písma a realita, ve které není čas. Tvoříme svoji budoucnost, nebo se rozpomínáme? Aktuálně (zima 2016/2017) můj nej film. (Více v článku na webu.)

Filmy, které stojí za to vidět

 • Zápisník jedné lásky … co je to láska na celý život až do smrti – doslova.
 • Amélie z Montmartru … francouzský esprit, úžasné nápady a krásná Audrey Tautou
 • Odpor … podle skutečné události. Židovští bratři Bialskych a jejich úsilí zachránit si život v běloruských lesích společně s mnoha dalšími uprchlíky. Válka a šoa na vlastní kůži, lidská povaha, odvaha a zbabělost, láska na pokraji smrti. Strhující film.
 • Gladiátor … odvaha, mužnost, síla, charakter. Zákeřnost, ego, zbabělost, krutost. Věčná témata.
 • Čistá duše … síla pevné vůle a odhodlání. Nepotlačit nemoc, ale naučit se s ní žít, aniž by jí člověk podlehl. Opět Russell Crow a opět dokonalý.
 • Tristan a Isolda … krásné zpracování archetypálního příběhu.
 • Mamma Mia … čirá radost!
 • Královna Alžběta , Nebe, Charlotte Gray, Jasmíniny slzy … Cate Blanchett je prostě bohyně.
 • Tajemství prstenu … jak je důležité i po desetiletích uvolnit svůj pláč, uzavřít vzpomínky a začít znovu žít.
 • 300 Bitva u Thermopyl … omlouvám se intelektuálům, ale Gerardu Butlerovi prostě neodolám. Výtvarně úžasné.
 • Pokračováním je film 300 Vzestup říše s temnou Evou Green – až budete mít sílu setkat se se svojí temnou ženou… (Více v článku „Temná žena v našem nitru“ na webu).

 • Casino Royale, Quantum of Solace a Skyfall … opět se omlouvám intelektuálům, ale Danielu Craigovi prostě neodolám. Tak nějak vystihuje dnešní mužství – zmlácené, šedivějící, stárnoucí, i ten výkon klesá … ale pořád jde do toho … jo a dcera mi připomíná, že nejlepší Bond Girl je Eve Green!
 • Suite Francaise – Silná válečná romance. Tolik zmařených nadějí, tolik zbytečných smrtí… Stále rána v naší kolektivní paměti. Skvělý Matthias Schoenaerts způsobí, že Vám bude nacistický důstojník sympatický.

  Daleko od hlučícího davu – inteligentní romantika. Speciálně doporučuji ženám, které se neumí rozhodnout pro muže a nevidí toho pravého, dokud si pořádně nenabijí ústa. Opět Matthias Schoenaerts a sympatická Carey Mulligan.

  Cesta naděje – Russel Crowe a jeho režijní debut. Překvapivě komorní film se silným příběhem otce, jenž ztratí ve válce své tři syny a vypraví se na osmanskou frontu v Gallipoli hledat jejich ostatky, aby je mohl pohřbít.

  Pride – Příběh podle skutečných událostí, kdy v roce 1984 v Británii horníci stávkují a jejich rodiny živoří. Homosexuálové se rozhodnou podat jim pomocnou ruku…a jediný, kdo ji bez předsudků přijme, je malá welšská vesnička a její svérázné obyvatelstvo. Budete se smát a plakat najednou. Nádherný film o lidské solidaritě.

  Kód Enigmy-I podivínští introvertní individualisté mohou být válečnými hrdiny zachraňujícími tisíce životů. Životopisný film o matematikovi, jenž prolomil německý válečný kód Enigma, ale společnost mu za to kvůli svým předsudkům nepoděkovala, naopak… Skvělý Benedict Cumberbatch.

  Ranhojič – Příběh odehrávající se v 11.století, ve kterém se evropský křesťanský mladík s touhou po umění léčit vydá do slovutného Isfahánu (Persie). Cestou se obřeže a vydává se za Žida.Tam se potká s jednou z nejvýznamnějších osobností v dějinách léčení, Abú Ibn Sínou (Avicennou). Silný příběh o věčném sváru mezi národnostní i náboženskou snášenlivostí a naopak agresivním, přísným fundamentalismem, který tvořivost a svobodnou spolupráci dusí. Bohužel stále aktuální.

  Něžnost – Krásný milostný příběh. Z bolesti a ztráty skrz zrání k novému štěstí. Aneb sexy vzhled a vysněný ideál není všechno… Něžná Audrey Tautou v hlavní roli.

  Denial (Popírání) – Film, který má mít v českých kinech premiéru 30.března 2017. Skutečný příběh soudního procesu, ve kterém historička Deborah Lipstadt obviněná popíračem holokaustu Davidem Irvingem z urážky na cti a lži, musela dokazovat, že holokaust byl a v plynových komorách umírali lidé… Nutno vidět v dnešní „post-faktické“ době, kdy překroutit se dá úplně všechno. Skvělá Rachel Weisz v hlavní roli, ale i všichni ostatní jsou výborní.

  Šermíř (Miekkailija, plus stažené anglické titulky) – Estonský film o době počátku 50.let. Příběh o učiteli, který v kruté stalinské době v porobovaném, ponižovaném Estonsku zabaví děti tím, že je učí po nedělích šermovat. Většina z jeho malých svěřenců k němu vzhlíží jako k otci, protože jejich skuteční otcové hnijí ve stalinských gulazích pouze za to, že jsou Estonci… Pravdivý, čistý příběh o skutečném hrdinství obyčejných lidí, velkých i malých, uprostřed kruté doby (na níž dnes mnozí občané vzpomínají s blouznivou nostalgií…)http://www.csfd.cz/film/409154-sermir/prehled/

  Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny – Návrat konroverzního Mela Gibsona. Ten chlap je konzerva, antisemita a domácí násilník, ale zároveň Bohem políbený filmař. A tenhle film se mu povedl. Příběh ze druhé světové války, do které jeden americký mladík chce jít pomáhat, ale nikoli jako voják, nýbrž jako medik. Jako adventista odmítá nosit zbraň. Po šikaně a výsměchu je nakonec přijat… a svojí odvahou a vytrvalostí všechny překvapí. Film o síle Ducha a víry. Skvělý Andrew Garfield v hlavní roli. Důležitý příspěvek k současné proměně mužského archetypu Bojovníka (Mars/Jupiter).

  HIDDEN FIGURES – SKRYTÁ ČÍSLA – březnová premiéra 2017, nenenechte si ujít! Podle skutečných událostí, kdy tři černé vědkyně, matematička Katherine Johnson, programátorka Dorothy Vaughan a inženýrka Mary Jackson pracovaly v roce 1961 v NASA na programu příprav letu prvního Američana do vesmíru. A nikdo o tom – až do tohoto filmu neví… Nejenže byly ženy, ale i černé, což znamenalo v té době velké průkopnictví. Z představitelek hlavních rolí nespustíte oči a budete jim držet palce, jsou skvělé! A jejich kolegové Kevin Costner, Kirsten Dunst a Jim Parson (vtip pro znalce – Sheldon z Teorie velkého třesku hraje matematika…) také. Scénu, ve které Costner rozbíjí ceduli „Coloured Ladies´Bathroom“ a suše říká užaslému policistovi „V Nasa všichni čůráme stejně barevně…“, nezapomenete…

  MAUDIE – skutečný příběh naivní malířky Maudie Lewis (1903-1970) žijící na pobřeží Nového Skotska v Kanadě. Od dětství trpěla revmatickou artritidou, takže ji okolí považovalo za „kripla“. Krásný film o síle lidské laskavosti a radostné tvořivosti – Maudie byla narozena ve znamení Ryb a filmu se krásně podařilo zachytit zralou, vysokovibrační podobu této energie, pokud je žita:energii odpouštění…

  STÁT VS. FRITZ BAUER – pro ty z vás, kteří se zajímají o historii a dozvuky 2.světové války. Skutečný příběh německého židovského prokurátora, který se po válce snažil – marně – postavit německé válečné zločince proměněné ve ctnostné občany před soud. Mj. měl zásadní podíl na odhalení místa úkrytu Adolfa Eichmanna v Argentině.

  VZPOMEŇ SI
  – film arménského režiséra Atoma Egoyana o odplatě za smrt blízkých v koncentračním táboře. Vyslancem spravedlnosti je starý muž uprchlý z domova důchodců.

  ŠESTÝ SMYSL – silný film o sensibilním chlapci, který má vidění z minulosti a kontakt se světem duchů. Teprve psycholog (Bruce Willis) mu pomůže se s tímto „darem i prokletím“ vyrovnat.

  INTELIGENTNÍ ROMANTICKÉ KOMEDIE ANEB UDĚLEJTE SI SE SVÝM PARTNEREM HEZKÝ VEČER….
  Vrtěti ženou -Britové prostě umí skvělé historické komedie. Tato pojednává o vynálezu vibrátoru, jednom ambiciózním mladém lékaři a jedné emancipované mladé ženě. Budete se bavit.

  Orel Eddie – Tak přátelé, při tomto filmu jsem s hrůzou zjistila, že jsem těžká pamětnice. Protože já si Eddie Edwardse PAMATUJI!!! Vidím to jako dnes, sedím u rodičů v obýváku na zemi u topení a koukám na pidi televizi Junior s ještě menší obrazovkou – a na ní se ke skoku na zimní olympiádě 1988 v Calgary odhodlává ke skoku legrační brýlatý chlapík. Filmaři přidali postavu šarmantního trenéra, kterého hraje neodolatelně sexy Hugh Jackman, takže se potěší muži i ženy. Film o cestě za snem, přes překážky a předsudky.

  S láskou, Rosie – Omlouvám se intelektuálům, ale hlavní hrdinové Lilly Collins a Sam Claflin mají takovou roztomilou šťávu a milé charisma, že to zalepí i chatrný příběh.

  Než jsem tě poznala – Opět Sam Claflin a neodolatelná Emilia Clarke coby ochrnutý mladý muž a jeho ošetřovatelka. Klišé se nekoná, zachraňují to hlavní představitelé (Emiliiny garderóby nemají chybu) a nečekaný konec.

  Lásky čas – Co byste změnili, kdybyste mohli vrátit čas? A jak vzácný je pro nás čas strávený s našimi blízkými? Kdy přijde ta chvíle uvědomění, že čas na Zemi, v tomto životě, je vyměřen, a nedá se zastavit? Chytrá romantika a skvělí hrdinové: Bill Nighy coby otec, Domhall Gleeson coby syn a Rachel McAdams jako synova vyvolená.

  Malá smrt -australský film o partnerství, sexu a (ne)komunikaci. Ze života, a tudíž lehce černé až absurdní. Už dlouho jsem se tak nezasmála jako při sexu po telefonu s překladatelkou do znakové řeči mezi hluchoněmým zákazníkem a virtuální prostitutkou …

  A film k zamyšlení, který začne jako komedie a skončí jako drama: italští NAPROSTÍ CIZINCI – Co se stane, když přátelé a partneři před sebou odkryjí tajemství svých mobilních telefonů – svých životů?

 • Moje osobní úchylka: filmy o zpravodajcích a vojácích na Blízkém a Předním Východě. Takže Mnichov, Smrt číhá všude, 30 minut po půlnoci, Argo, Zelená zóna, Labyrint lží, seriál Ve jménu vlasti. Dobrý důvod přemýšlet, kam jsme se dostali a jak z toho ven

I s dětmi

 • Pán velryb … brečela jsem od začátku. Je to tak: staré struktury se bortí a novou realitu nelze zastavit. A děti jsou našimi největšími učiteli.
 • Kletba měsíčního údolí … vrcholná scéna stejná jako u Pána velryb. Kdy už dospělí pochopí, že jejich zatvrzelá ega vhánějí čisté dětské bytosti do sebeobětování? Nebojte se, dobře to dopadne. Jak to asi dopadne s námi …
 • Zakletá Ella … prostě zábava a krásná Ann Hathaway nezklame! Elfové taky príma!
 • Kronika rodu Spiderwicků … uvádím na nátlak dcer … ale dobrý …
 • Alenka v říši divů … Tim Burton se zase vyřádil …
 • Příběh o Zoufálkovi … krásné a poučné. Krysy žijí celý život ve tmě. Tudíž jsou přesvědčeny, že světlo neexistuje, a pokud ano, je dost nebezpečné …
 • Mikulášovy patálie … milá nostalgie.
 • Kouzelná chůva Nanny McPhee, první i druhý díl … zábava a vtip!
 • A klasika: Harry Potter, Pán prstenů, Hobbit, Hunger Games.

Česká tvorba

DÍKY ZA KOMENTÁŘ, KTERÝ MNE UPOZORNIL, ŽE TU NEMÁM ČESKÉ FILMY (nepočítáme-li Hořící keř polské Židovky Agnieszky Holland). ABYCH SE PŘIZNALA, VĚTŠINA ČESKÝCH FILMŮ MI PŘIJDE PLYTKÁ, ŘEŠÍCÍ PROBLÉMY POUZE TAKZVANÉ. ALE PŘESTO JSOU TAKOVÉ, KTERÝM SE KLANÍM:

 • Ve stínu Davida Ondříčka
 • Alois Nebel Tomáše Luňáka
 • Želary Ondřeje Trojana
 • Tmavomodrý svět a Vratné lahve Jana Svěráka
 • Tobruk Václava Marhoula
 • 3 sezony v pekle Tomáše Mašína
 • … spoustu kvalitních českých filmů jsem ještě neviděla
 • A nesmrtelné pohádky či komedie: Popelka, Světáci, Eva tropí hlouposti, Princezna ze mlejna, Anděl páně, Teorie tygra …

2 Replies to “Filmové tipy”

 1. Krásný den Vám, milá Terezie, i Vašim čtenářům,

  děkuji za inspirující filmové tipy i čtení. Možná ve správnou chvíli (na úplněk a v pátek 13), připojuji tip na film Faunův labyrint, úžasný a pro mě silný snímek propojující svět mystiky a svět Duše se světem reálným, zde v drsných kulisách 2. světové války ve Španělsku. Oba světy se potkávají v postavě dívky Ofélie, která musí znovunalézt svou pravou podstatu, aby se mohla vrátit Domů… Zážitek umocňuje i jímavá hudba nahraná českým orchestrem. http://www.csfd.cz/film/221638-faunuv-labyrint/

 2. https://youtu.be/Bi46nLoIo6E

  Mary Magdalene coming soon.
  Jsem zvedava. Snad to dali.

Napsat komentář