JAK NAPRAVOVAT SVĚT: ROZHOVORY S INSPIRATIVNÍMI IZRAELCI

Title: Jak napravovat svět: Rozhovory s inspirativními Izraelci
Published by: Zlatý květ
Release Date: říjen 2020
Pages: 312
ISBN13: ISBN: 978-80-906901-7-2

KNIHA ČTYŘICETI ROZHOVORŮ S IZRAELCI Z OBLASTI UMĚNÍ, OBČANSKÉHO AKTIVISMU, DUCHOVNÍ PRÁCE, PSYCHOTERAPIE A PSYCHOLOGIE.

POKUD SI KNIHU CHCETE KOUPIT, MŮŽETE NAPŘ. ZDE: 

https://www.judaica-store.eu/jak-napravovat-svet---rozhovory-s-inspirativnimi-izraelci 

https://obchod.hledajici.cz/Dubinova-Terezie-Jak-napravovat-svet-d29374.htm 

NEBO MI NAPIŠTE, POŠLU VÁM JI. 

terezie.dubinova@oheladom.cz 

PROČ ROZHOVORY S IZRAELCI?

Tak samozřejmě protože jsem mj. hebraistka a ráda jezdím do Izraele:-). Kdybych byla balkanistka, tak nejspíš hledám inspirativní lidi na Balkáně. Když jsem v Izraeli, největší radost mi dělají dvě věci: příroda a setkávání se zajímavými lidmi. A před pěti lety jsem dostala nápad, že bych  rozhovory, které jsem do té doby vedla pro vlastní radost a zvědavost, zprostředkovala dalším lidem z Česka. Nápad pomalu zrál…, až se začal zhmotňovat na jaře 2019, když jsme s Monikou  poprvé vyjely do Izraele za rozhovory. Další rozhovory vznikaly při dalších cestách – a v poslední fázi jsem díky koroně objevila kouzlo skypu…:-) (jako první pomoc dobrý…) Z mého pohledu pro nás v Česku mohou být životní osudy a názory zpovídaných Izraelců zajímavé  proto, že žijí v náročných, dramatických a intenzivních podmínkách, a přesto si zachovávají optimismus, odvahu a vůli věci ovlivnit a měnit. Dá se říct, že jsou „mistry krizového managamentu“. Přitom lidé, se kterými jsem mluvila, to nemají v Izraeli jednoduché, protože jako jinde na světě, i tam jsou nyní hlasitější extrémisté a radikálové všeho druhu.

V úvodu knihy mluvím o své motivaci i takto:

„Přiznám se, že mojí motivací byla i solidární úvaha: Jak se cítím, když mne lidé v zahraničí posuzují podle politiků mé země? Politiků, které jsem nevolila? Kdo dá hlas pozitivně naladěným, na dobré společenské změně pracujícím českým či izraelským občanům, kteří jsou aktuálně v menšině? Kdo dá hlas lidem, kteří místo hledání vnějších viníků a populistických či nacionalistických hesel posilují občanskou změnu a odpovědnost? Takovým Izraelcům jsem chtěla dát hlas, protože se o nich ve zprávách nic nedozvíte.“

JAK JSEM VYBÍRALA ZPOVÍDANÉ?

Každá tvorba je subjektivní. I moje tvorba je subjektivní. Mne osobně nejvíce zajímají lidé ze čtyř oblastí: z oblasti občanské angažovanosti, tedy aktivní lidé usilující o dobré změny ve společnosti, dále terapeuté, umělci a spirituální učitelé. Samozřejmě se často stává, že se tyto čtyři oblasti prolínají: aktivista může být umělec a zabývat se spiritualitou. Každopádně můžete skrze knihu potkat Izraelce z těchto čtyř okruhů.
Do mého hledáčku se dostali lidé, kteří z mého pohledu žijí hodnoty „nového paradigmatu“ a „nové spirituality“. V předmluvě takové hodnoty mj. přibližuji takto:

„Mezi základní duchovní hodnoty nové spirituality patří harmonie a rovnováha, autentičnost a upřímnost, radost, opravdovost, lehkost, důvěra, pružnost, otevřenost, rozvíjení jedinečnosti i spolupráce v kolektivu, reflexe osobní i kolektivní odpovědnosti, rovnocennost, léčení a integrace zranění jako součásti života. Člověk přestává být středobodem vesmíru a pozemského bytí: uvědomuje si, že žije v prostředí, které je obydlené spolubytostmi zvířat, rostlin, organického i neorganického života. Uvědomuje si, že planeta Země je vědomá entita, která prochází vlastním vývojem, a právě ona stojí v centru veškerého dění. ….. Tato kritéria jsem měla na mysli, když jsem oslovovala Izraelce kvůli rozhovorům: občanské a spirituální aktivisty, terapeuty, umělce, ochranáře. Lidi, kteří se snaží dělat „tikkun olam“, nápravu světa, na místě, kde jsou. Kdyby se rozhlédli po své zemi a po regionu, kde žijí, mohli by snadno propadnout depresi a pocitu bezmoci, ale oni se rozhodli přispět ke změně svojí vlastní tvořivostí.“

ŘEKL O KNIZE….

Prvním, kdo knihu četl, byl vzácný kolega, bohemista a judaista Daniel Soukup. Dal mi několik důležitých doporučení ke korektuře. Jeho recenze mne nesmírně dojala. Velké díky ze srdce.  Doktor Soukup v hodnocení knihy mj.  napsal:

Máte schopnost zprostředkovat komplikovaný, exotický svět, vlastně vesmír nejrůznějších  „světů“ Izraele, i zcela laickému čtenáři…. Jste zábavná vypravěčka: podáváte příběhy živě a poutavě, vnášíte do nich humor a místy téměř slyším ten společný smích, kdykoli čtenáře upozorníte na to, že se se zrovna něčemu smějete. Jste citlivá terapeutka: vedete všechny ty rozhovory opatrně a nabízíte čtenáři různé metody vlastního uzdravení. Jste vnitřní: nebojíte se jít tam, kam se mnozí ostýchá jít, máte odvahu o sobě prozradit věci, o nichž jiní mlčí – to máte koneckonců společné i s mnoha těmi, s nimiž vedete rozhovor…. Žádný z těch vyprávěných příběhů mě nenudil… Ukázala jste mi lidi, s nimiž bych se jinak nesetkal – ale Vy jste mi je zhmotnila…. Je to reportáž do židovského srdce. Ale jak říkám – tak trochu jiný pohled, takový, se kterým se běžný čtenář nesetká. Pro mne je Vaše kniha velkým překvapením – vlastně jsem ani nečekal, že mne tak zaujme.“

Inspirace, objasnění izraelských reálií a souvislostí, seznámení s lidmi, se kterými byste se chtěli přátelit:)

POKUD SI KNIHU CHCETE KOUPIT, NAPIŠTE MI, POŠLU VÁM JI. 

terezie.dubinova@oheladom.cz